Beyond

Kiedy przy wejściu do filharmonii gromadzą się tłumy liczące na to, że uda im się w ostatnim momencie nabyć bilet na wyprzedany w mgnieniu oka koncert, to zdecydowanie dzieje się tam coś wyjątkowego. Nie inaczej było w przypadku wczorajszego koncertu Jakub Józefa Orlińskiego. Kontratenor od kilku lat sukcesywnie rozwija swoją karierę w rodzimym kraju, a co za tym idzie jego koncerty pojawiają się na afiszach coraz częściej i przyciągają coraz większą grupę odbiorców.

Pamiątka słodyczy pierwszego razu

Don’t meet your hero” – przestrzega popularne wśród muzyków i melomanów porzekadło, bo siła upadku po koncertowym zawodzie (opcjonalnie: niefortunnym poznaniu idola osobiście) rośnie wprost proporcjonalnie do pokładanych nadziei. A gdyby tak zupełnie odwrócić sytuację i udać się bez oczekiwań na koncert nieznanego artysty?

Kilar: pomiędzy muzyką filmową a poważną

Wojciech Kilar szerokiej publiczności znany jest z muzyki filmowej, która w części przypadków prowadzi również niefilmowe życie, jednak nie każdy ze znających poloneza z ?Pana Tadeusza? zdaje sobie sprawę z faktu, że kompozytor pisał również muzykę poważną. Powyższe w połączeniu z informacją o autorce biografii, Magdzie Miśce-Jackowskiej, której przedmiotem zainteresowania jest głównie muzyka filmowa, sprawiło, że zaczęłam zastanawiać się, który ze wspomnianych gatunków będzie przeważał w omawianej książce.

Czy streaming jest eko?

W roku 2010 organizacja A Greener Festival ubolewała, że tylko 25% to utwory ściągane z internetu. Jako powód podawany był nadmiar plastiku wykorzystywanego do produkcji płyt CD, a streaming jawił się entuzjastom technologii jako ratunek. Pozbycie się fizycznego nośnika miało być rozwiązaniem ekologicznym, jednak coraz częściej mówi i pisze się o negatywnym wpływie streamingu na środowisko naturalne.

Zmiana w mediach

Sukcesywna erozja redakcji radiowej Trójki to jedna z najważniejszych zmian, które zaszły w polskich mediach w ostatnich latach. Odejście wielu dziennikarzy zaowocowało powstaniem nowych stacji radiowych. Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska i Jan Niebudek, czyli trójka dziennikarzy związanych w przeszłości z Programem Trzecim Polskiego Radia, a obecnie pracujących w różnych redakcjach zasiadła podczas konferencji Tak Brzmi Miasto do rozmowy, aby z jednej strony opowiedzieć o historii widzianej ze swojego punktu widzenia, a z drugiej ? zastanowić się nad przyszłością radia w Polsce.

Pieśni współczesne

?Raz na milion lat dochodzi do zderzenia, swoistego błędu. Strumienie biegu czasu i nieskończone ilości miejsc przenikają się ze sobą w piękny i nieobliczalny sposób zmieniając zastałe światy. Między pokryte najdostojniejszą rdzą szacunku symbole, wierzenia i tradycje wkrada się coś Czytaj dalej…

Dla kogo ta książka?

Choć muzyka jest językiem, który stosunkowo łatwo zrozumieć, to trzeba również przyznać, że jest dosyć abstrakcyjnym sposobem wypowiedzi, dlatego czasem do jej pełnego przyswojenia przydaje się pewna dawka wiedzy. Rzeczą symbolicznie przedstawiającą wiedzę jest książka. Niewiele osób potrafi usłyszeć muzykę Czytaj dalej…